Instagram
« wsteczPremiera płyty KATY CARR - "Paszport"
17 września 2012
17 września, to dzień premiery albumu Katy Carr zatytułowanego "Paszport". Choć Katy urodziła i wychowała się w Anglii, to emocjonalnie jest bardzo związana z Polską, rodzinnym krajem swojej matki. W Wielkiej Brytanii ma już ugruntowaną pozycję. Do tej pory wydała trzy płyty: "Screwing Lies" (2001), "Passion Play" (2003) i "Coquette" (2009). Wszystkie spotkały się z wielkim uznaniem krytyków i publiczności. Otrzymała wiele nagród i nominacji, ostania i bardzo ważna dla Katy, to nominacja do London Music Award 2012, razem z Kate Bush, PJ Harvey, Arctic Monkeys.

W Polsce jak dotychczas Katy Carr dała się poznać dzięki pochodzącej z płyty "Coguette" piosence "Kommander’s Car", do której też powstał teledysk (TUTAJ). Inspiracją do napisania tego utworu była dla Katy historia brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego w Auschwitz, urodzonego w Tczewie Kazimierza Piechowskiego. Uciekinierzy przebrani w SS-mańskie mundury wyjechali z obozu samochodem naczelnika Rudolpha Hössa (więcej TUTAJ). Pisząc tę piosenkę Katy nie wiedziała, że bohater tego wydarzenia żyje. Kiedy dowiedziała się, że Kazimierz Piechowski mieszka na Wybrzeżu, odwiedziła go w Polsce i zafascynowana jego opowieścią postanowiła wyprodukować 25-minutowy film, opowiadający o jego ucieczce z obozu.

Sama Katy opowiada o sobie i tym projekcie TUTAJ.

Wizyty w Polsce, spotkania z Kazimierzem Piechowskim, praca nad filmem opowiadającym o ucieczce z Auschwitz spowodowały, że najnowsza płyta "Paszport" stała się symbolicznym powrotem Katy Carr do polskich korzeni. Album zwiera m.in. polskie pieśni patriotyczne, wybrane wspólnie z Piechowskim. I tak obok np. "O Mój Rozmarynie" czy "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę", znalazły się kompozycje własne wokalistki inspirowane polskim folklorem, w większości śpiewane częściowo po polsku, częściowo po angielsku. Artystka postanowiła na tej płycie zamieścić też utwór "Kommander’s Car", który spowodował jej bliższe kontakty z Polską i przyczynił się do powstania płyty "Paszport". Jak mówi artystka "tę płytę powinien mieć w domu każdy Polak, a dzieci mogą się z niej uczyć polskiej historii".

nowości płytowe
video
Z naszej galerii

JAKUB ŻAK

Copyright © MJM Music PL  |  Desing by gqim.com