Instagram
« wsteczNiezwykły polski koncert KATY CARR
22 sierpnia 2012
1 września o godz. 19.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, ul. Wyszyńskiego 10, odbędzie się koncert Katy Carr, brytyjskiej artystki polskiego pochodzenia. Katy jest emocjonalnie bardzo związana z Polską, rodzinnym krajem swojej matki. W Wielkiej Brytanii ma już ugruntowaną pozycję. Do tej pory wydała trzy płyty: "Screwing Lies" (2001), "Passion Play" (2003) i "Coquette" (2009). Wszystkie spotkały się z wielkim uznaniem krytyków i publiczności. Otrzymała wiele nagród i nominacji, ostania i bardzo ważna dla Katy to nominacja do London Music Award 2012, razem z Kate Bush, PJ Harvey, Arctic Monkeys.

Katy Carr dała się poznać Polsce przede wszystkim dzięki piosence i teledyskowi "Kommander’s Car". Inspiracją do napisania tego utworu była dla Katy historia brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego w Auschwitz urodzonego w Tczewie Kazimierza Piechowskiego. Uciekinierzy przebrani w SS-mańskie mundury wyjechali z obozu samochodem naczelnika Rudolpha Hössa (więcej TUTAJ). Pisząc tę piosenkę Katy nie wiedziała, że bohater tego wydarzenia żyje. Kiedy dowiedziała się, że Kazimierz Piechowski mieszka na Wybrzeżu, odwiedziła go w Polsce i zafascynowana jego opowieścią postanowiła wyprodukować 25-minutowy film, opowiadający o jego ucieczce z obozu.

Sama Katy opowiada o sobie i tym projekcie: www.youtube.com/watch?v=Y2uOxnaVIj0.

Najnowsza płyta "Paszport" jest symbolicznym powrotem Katy Carr do polskich korzeni. Album (polska premiera 17 września 2012 roku) zwiera m.in. polskie pieśni patriotyczne, wybrane wspólnie z p. Kazimierzem Piechowskim. Oprócz "O Mój Rozmarynie", "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę", "Partisan", "Czarne Oczy" znalazły się kompozycje własne wokalistki inspirowane polskim folklorem, najczęściej śpiewane częściowo po polsku, częściowo po angielsku. Artystka postanowiła na tej płycie zamieścić też utwór, "Kommander’s Car", który spowodował jej bliższe kontakty z Polską i przyczynił się do powstania płyty "Paszport", a występ przed tczewską publicznością jest swoistym hołdem Katy Carr składanym Piechowskiemu w jego rodzinnym mieście i symbolicznie wszystkim bohaterom walczącym o polską niepodległość. To wydarzenie muzyczne odbywa się z inicjatywy dwóch lokalnych organizacji społecznych angażujących się w przedsięwzięcia związane z historycznym i architektonicznym wymiarem przestrzeni miejskiej: "Dawny Tczew" i "Zieleń dla Tczewian" we współpracy z Urzędem Miejskim w Tczewie. Podczas koncertu nie zabraknie również samego Kazimierza Piechowskiego. W dniu koncertu będzie można obejrzeć oryginalny samochód marki Steyr 220 z 1936 roku, taki sam, jakim Piechowski wydostał się z obozu.

Koncert jest jednocześnie częścią oprawy uroczystości związanych z wybuchem II wojny. 1 września 2012 Tczew odwiedzi Prezydent RP Bronisław Komorowski.
nowości płytowe
video
Z naszej galerii

NEW MESSAGE

Copyright © MJM Music PL  |  Desing by gqim.com